Mgr inż. arch. Adriana Jasiak, która obecnie jest asystentką w Instytucie Architektury i Urbanistyki została wyróżniona w prestiżowym konkursie na prace dyplomowe oraz zaproszona wraz z promotorem, dr inż. arch. Alicja Maciejko, zastępcą dyrektora ds. kształcenia w Instytucie Architektury i Urbanistyki UZ do uczestnictwa w 9. Konferencji budownictwa Drewnianego Forum Holzbau Polska, która odbyła się w dniach 01-02 kwietnia w Hotelu Windsor w Jachrance
Forum Holzbau Polska to najważniejsza doroczna konferencja dla profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych. Na konferencji zostały przedstawione najbardziej innowacyjne realizacje, najnowsze badania rynku, nowe metody izolacji termicznej, bezpieczeństwo pożarowe prefabrykatów czy akustyka w budynkach z CLT. Konferencji towarzyszyły debaty i spotkania branżowe. W unikalnej formule „praktycy dla praktyków” architekci i konstruktorzy, którzy wznoszą budynki w różnych częściach świata, dzielili się konkretnymi wskazówkami, jak budować z drewna domy mieszkalne, wieżowce, szpitale, a nawet mosty. Fachowym sesjom wykładowym podczas Forum Holzbau Polska towarzyszyła przestrzeń networkingowa, gdzie można nawiązać kontakty i zapoznać się z nowoczesnymi technologiami dla budownictwa szkieletowego, masywnego oraz hybrydowego. Dodatkową okazją pozyskania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń była debata networkingowa architektów oraz wykonawców.
Drugiego dnia konferencji zabrali też głos młodzi inżynierowie i architekci, którzy w sesji Master Holzbau zaprezentowali swoje prace dyplomowe. Zostały one wyłonione w ogólnopolskim konkursie, w wyniku którego 3 równorzędnych laureatów reprezentujących Uniwersytet Zielonogórski (architektura) Politechnikę Śląską (architektura) oraz Politechnikę Gdańską (budownictwo). Wszystkie 3 prace zostały bardzo wysoko ocenione przez środowisko naukowców i praktyków a dyplom Pani Adriany Jasiak pt. „HEALING ARCHITECTURE – koncepcja ośrodka regeneracyjno-wypoczynkowego w Pobierowie” wzbudził szczególne zainteresowanie poprzez nowatorską formę architektoniczną osadzoną w kontekście nadmorskiego krajobrazu i jednocześnie wysoki profesjonalizm w opracowaniu detali technicznych konstrukcji drewnianej. Promotorami pracy dyplomowej byli dr inż. arch. Alicja Maciejko i dr inż. arch. Mirosław Strzelecki.
"Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tak prestiżowej konferencji i reprezentować Uniwersytet Zielonogórski. Studia na kierunku architektura były czasem intensywnej pracy, jestem dumna, że mogłam podzielić się jej efektami podczas sesji Master. Projektując architekturę powinniśmy korzystać z możliwości nowoczesnych technologii budowlanych, aby służyć użytkownikom przestrzeni i reagować na ich potrzeby. Warto w tym celu pamiętać o rozwiązaniach zrównoważonych, takich jak drewno klejone, które wykorzystałam w swoim projekcie. Sięgnięcie do tej technologii otworzyło mi drogę do udziału w wydarzeniu Forum Holzbau, gdzie zapoznałam się z nową wiedzą i innowacjami z zakresu budownictwa drewnianego.” – powiedziała mgr inż. arch. Adriana Jasiak.
W konferencji uczestniczyli również asystenci z Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego: mgr inż. arch. Julia Górska, mgr inż. arch. Magdalena Mackiewicz oraz mgr inż. arch. Konrad Bajor.
Link do opisu konferencji: https://forum-holzbau.pl/pl/2510-2/