Z końcem czerwca zakończono kolejną edycję Kształtowania Przestrzeni, programu realizowanego w zielonogórskich szkołach.
Kształtowanie przestrzeni to program edukacyjny opracowany przez architektów i skierowany do placówek edukacyjnych, w których prowadzone są zajęcia z młodzieżą w wieku 12-19 lat. Celem programu jest rozwijanie świadomości przestrzeni, w której żyjemy i skupia się na bezpośrednim otoczeniu oraz doświadczeniach uczestników.
Edukatorkami Kształtowania Przestrzeni, przeprowadzonego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze dla uczniów klas 7 i 8 oraz III Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze dla klas 2, były studentki 3 roku architektury Klaudia Ryś i Aleksandra Wierzbicka oraz Rozalia Kaim. Koordynatorem programu ze strony uczelni był Mateusz Klimek. Warsztaty trwały 10 godzin lekcyjnych, rozłożonych na 5 spotkań i zawierały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.
Na początku każdego spotkania, edukatorki omawiały aktualny program zajęć, pamiętając o konieczności dostosowania formy przekazywanych instrukcji do wieku uczestników, dzięki temu uczniowie wykazywali ogromne zainteresowanie zadaniami. Nietypowa forma prowadzenia zajęć, pozwoliła uczestnikom na kreatywne podejście do realizowanego zagadnienia i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniom szczególnie spodobała, w której mieli wyobrazić sobie, że znaleźli się na bezludnej wyspie, potrzebują schronienia i muszą zbudować szałas.
Zdaniem studentek warsztaty okazały się dużym sukcesem, a zaangażowanie uczniów na zajęciach pokazało, jak ważne są takie inicjatywy edukacyjne.
Wnioski z warsztatów stanowią punkt wyjścia do dalszego badania zagadnień związanych z architekturą, urbanistyką i planowaniem przestrzennym. Edukatorzy w czasie spotkań przekazują wiedzę przydatną nie tylko w zawodzie architekta, ale także umiejętności, które mogą być użyteczne w codziennym życiu.
Rozalia Kaim, Klaudia Ryś, Aleksandra Wierzbicka, Mateusz Klimek